Opublikowane: 2022-07-21

Znaczenie roślin w kulturach starożytnych na tle nowych badań nad inteligencją roślin

Agnieszka Tańczuk
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.08

Abstrakt

Soczyste owoce, warzywa dla zdrowia, zioła na wszelkie dolegliwości, zachwycające kwiaty, schronienie pod rozłożystymi konarami starych drzew - czy rośliny mogą dać człowiekowi coś więcej, czy mogą równać się z człowiekiem? Gdzie jest ich miejsce w świecie zdominowanym przez człowieka i jego pomocników - zwierzęta? Niniejszy artykuł prowadzi czytelnika poprzez myśli i wierzenia starożytnych ludów, pokazując ich szacunek wobec wszystkiego, co żyje aż do czasów współczesnych, gdzie naukowcy zmagają się z definicją inteligencji i świadomości w odniesieniu do roślin. Mity wielu krajów świata pokazują jak ważną rolę miały do spełnienia rośliny, że były czymś więcej niż pokarm, lek czy azyl. Od początków świata, bez nowoczesnych technologii, ludzie czuli potęgę natury i respektowali inność stworzeń, krocząc obok nich z podziwem i strachem. Rośliny, choć „unieruchomione”, potrafiły stwarzać, decydowały o losach świata, były pośrednikami między ludźmi i innymi organizmami, niezbędnym ogniwem, wyjątkowym i świętym. Dzisiaj, gdy możemy już zbadać zachowanie i funkcje życiowe roślin, gdy obserwujemy, jak komunikują się ze światem swymi zmysłami, nieskupionymi wokół konkretnych narządów, ale płynnie rozsianymi po całym organizmie, człowiek zaczyna dostrzegać to, co widzieli już jego przodkowie: że rośliny pamiętają, decydują, uczą się i dają nam wiele możliwości. Mając o wiele więcej zmysłów niż człowiek, pokazując ludziom inny rodzaj świadomości i inteligencji, nie scentralizowanej, do jakiej zostaliśmy przyzwyczajeni, ale rozproszonej, lecz wcale nie mniej skutecznej, rośliny stają się ciekawymi obiektami do badań naukowych.

Słowa kluczowe:

rośliny, inteligencja, świadomość, zmysły, człowiek, bogowie, mit

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Tańczuk, A. (2022). Znaczenie roślin w kulturach starożytnych na tle nowych badań nad inteligencją roślin. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(2), 39–52. https://doi.org/10.21697/seb.2022.08

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.