Opublikowane: 2022-07-21

Biofilna filozofia Josefa Šmajsa

Jan Lípa , Ladislav Rozenský , Petr Ondrušák , Zdeněk Vrba , Josef Dolista
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.10

Abstrakt

W dziedzinie etyki ekologicznej, oprócz takich nazwisk jak Kohák, Vavroušek, Keller, Librová, coraz częściej spotykamy się z nazwiskiem czeskiego filozofa  Josefa Šmajsa. Profesor Šmajs w swoich pracach przedstawia nowe, oryginalne i całościowe spojrzenie na życie człowieka na Ziemi i jego etykę. Proponowana przez niego koncepcja łączy nauki humanistyczne i przyrodnicze w jedną organiczną całość. Šmajs stwierdza wręcz: „jesteśmy wytworem wspaniałej ewolucji biologicznej, ale jesteśmy dumni tylko z naszej kreatywności kulturowej. Myślimy – i uczymy tego w szkołach – że dopełniamy człowieczeństwo ludzką kulturą i humanizujemy je. Jednak prawda jest inna, Przyroda jest oryginalna, samowystarczalna i doskonała; nie możemy jej dopełnić ani uczłowieczyć”. Dalej Šmajs twierdzi, że „jeżeli chcemy przetrwać na Ziemi, musimy mądrze ustąpić miejsca przyrodzie, musimy to zrobić w odpowiednim czasie. Epoka symbiozy kultury i przyrody jest jeszcze wciąż przed nami”. Filozofia Šmajsa, którą można określić jako biofilną, interpretuje obecne przejawy kryzysu ekologicznego, jego przyczyny oraz dostarcza jasnego, realistycznego przewodnika do ratowania człowieczeństwa i wszystkich form życia w sposób etyczny.

Słowa kluczowe:

Josef Šmajs, Biofilia, bioetyka, kultura, ekologia, ewolucja, filozofia środowiskowa, etyka środowiskowa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lípa, J. ., Rozenský, L., Ondrušák, P. ., Vrba, Z. ., & Dolista, J. . (2022). Biofilna filozofia Josefa Šmajsa. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(2), 5–14. https://doi.org/10.21697/seb.2022.10

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.