Opublikowane: 2022-07-21

O transformacji myślenia na Słowacji na temat osobistej odpowiedzialności w odniesieniu do wymagań etyki środowiskowej

Katarína Mária Vadíková
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.11

Abstrakt

Głównym celem artykułu jest potwierdzenie niezwykłej przemiany we współczesnym myśleniu o odpowiedzialności za środowisko od czasów Aksamitnej Rewolucji na Słowacji (1989). Użyta tu terminologia odwołuje się do edukacyjnej etyki odpowiedzialności środowiskowej Guardiniego oraz do krytyków postmodernistycznego sposobu myślenia Baumana-Lipovetsky’ego. Porównanie myślenia o odpowiedzialności za środowisko przed i po Aksamitnej Rewolucji opiera się na analizie wyników różnych interdyscyplinarnych projektów badawczych, potwierdzonych doniesieniami w słowackich mediach na temat przestępstw przeciwko środowisku, weryfikowanych osobiście przez autorkę w ramach regulacji prawnych Słowacji. Główne ustalenia artykułu są następujące: potwierdza się opinia na temat płynności myślenia o odpowiedzialności za środowisko; przemiana mentalności słowackiej jest godna uwagi – niestety wciąż jest jeszcze dużo osób, które przenoszą odpowiedzialność na tzw. „kompetentnych” (mentalność Homo Sovieticus); jednak wielu influencerów, wolontariuszy i polityków jest zaangażowanych w pro-ekologiczne projekty (mentalność człowieka Aksamitnej Rewolucji); ludzie są bardziej świadomi swoich praw i obowiązków związanych z ochroną środowiska i czują się bardziej zaproszeni do wzięcia osobistej odpowiedzialności za środowisko. Wniosek: Słowacy są zainteresowani projektami pro-środowiskowymi, jeśli widzą w tym korzyść i nie czują się osamotnieni w działaniach pro-środowiskowych.

Słowa kluczowe:

etyka środowiskowa, zmiana myślenia, odpowiedzialność, przestępstwa przeciw środowisku naturalnemu, Słowacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Vadíková, K. M. . (2022). O transformacji myślenia na Słowacji na temat osobistej odpowiedzialności w odniesieniu do wymagań etyki środowiskowej . Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(2), 15–25. https://doi.org/10.21697/seb.2022.11

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.