Opublikowane: 2022-07-21

Wizja organizacji państwa i życia społecznego w normatywnych modelach świadomości ekologicznej

Wojciech Trempała
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.14

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest omówienie podobieństw i różnic występujących pomiędzy autorami wybranych - najbardziej wpływowych - normatywnych koncepcji świadomości ekologicznej w zakresie postulowanych przez nich wizji organizacji życia państwa oraz społeczeństwa na rzecz przeciwdziałania kryzysowi środowiskowemu. W szczególności zaprezentowany zostanie ich stosunek wobec pożądanego w obliczu kryzysu środowiskowego ustroju państwa, ocen na temat techniki oraz technologii i oczekiwanych – w kontekście potrzeby dbałości o środowisko przyrodnicze - stylów życia społecznego. Podczas gdy zdecydowaną większość przywołanych w tekście autorów łączy przekonanie o konieczności ograniczenia konsumpcji, walki z dominacją destruktywnej i wyobcowującej człowieka od środowiska technosfery, a także oparcie polityki ochrony środowiska na motywacjach odnoszących się do wartości i potrzeb lokalnych wspólnot, to dzieli jednak szczegółowa wizja ustroju, na którym opierać się ma życie społeczne służące osiągnięciu powyżej zasygnalizowanych celów. Wizje tradycyjnych modeli praworządności i demokracji przeplatają się tu z jej skrajnie utopijnymi i metafizycznymi wersjami, postulatami stanowiącymi – zdaniem ich krytyków – realne zagrożenie dla wolności i praw człowieka, ale i jawnymi propozycjami nowych systemów totalitarnych, które wskazują jednocześnie na niemoc demokracji w obliczu zagrożenia katastrofą ekologiczną. Artykuł ma charakter opisowo-teoretyczny, porządkujący wiedzę w zakresie omawianej problematyki. Stąd też wynika decyzja autora o rezygnacji z formułowania hipotez badawczych.

Słowa kluczowe:

polityka ekologiczna, zrównoważony rozwój, świadomość ekologiczna, antropocentryzm, biocentryzm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Trempała, W. (2022). Wizja organizacji państwa i życia społecznego w normatywnych modelach świadomości ekologicznej. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(2), 67–77. https://doi.org/10.21697/seb.2022.14

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.