Opublikowane: 2023-08-22

Ogrody szkolne w Polsce – miejsca odkrywane na nowo

Joanna Ziemkowska
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2023.20

Abstrakt

Ogród szkolny przez wiele lat był obecny w przestrzeni edukacyjnej polskiej szkoły. W ostatnich dziesięcioleciach przestał być doceniany. Dążono do unowocześnienia pracowni, wyposażano je w przyrządy pomiarowe, urządzenia cyfrowe, sprzęt multimedialny. Naturalna pracownia, jaką jest ogród sam w sobie stała się symbolem przeszłości. Pozostał tylko w nielicznych szkołach pełniąc raczej funkcję estetyczną, rzadziej dydaktyczną czy wychowawczą.  W niniejszym artykule przedstawiono rys historyczny, ukazano wcześniejsze i aktualnie dostrzegane możliwości wykorzystania ogrodów szkolnych w Polsce. Przedstawiono też analizę wcześniejszych badań na temat ogrodów. Zaproponowany został współczesny projekt ogrodu szkolnego służącego przygotowaniu studentów kierunków pedagogicznych do aktywności w ogrodzie z dziećmi. Ogrody szkolne mogą przyczynić się do zapobiegania “deficytowi natury” (Louv 2014, 54), mogą dać poczucie bliskości z przyrodą także w realiach miejskich[1]. M. Vogt – Kostecka zauważa, że lęk przed brudem, wiatrem, kleszczami wpływa na ograniczenie dzieciom swobodnej zabawy na łące i w lesie. Niewielki dostęp do natury szczególnie widoczny jest wśród dzieci miejskich (Vogt-Kostecka 2017, 11). Stopniowo zmienia się spojrzenie na ogrody szkolne i dostrzegany jest ich potencjał terapeutyczny (hortiterapia).

 

[1] Według R. Louva deficyt natury objawia się problemami z koncentracją uwagi, nadpobudliwością oraz obniżoną sprawnością psychofizyczną.

Słowa kluczowe:

ogród szkolny, przyroda, metodyka nauk społeczno-przyrodniczych, Horiterapia, deficyt natury, edukacja ekologiczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ziemkowska , J. (2023). Ogrody szkolne w Polsce – miejsca odkrywane na nowo. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 21(3), 19–29. https://doi.org/10.21697/seb.2023.20

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.