Opublikowane: 2017-06-30

Od środowiska do współśrodowiska: człowiek w poszukiwaniu swojego oίκος

Zbigniew Łepko , Ryszard F. Sadowski
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.01

Abstrakt

Artykuł odnosi się do zaproponowanej przez K. M. Meyer-Abicha alegorii wędrówki człowieka w poszukiwaniu swojego oίκος. Wędrówka ta stanowi obraz dziejów ludzkości. Są to dzieje tożsame z kulturową historią przyrody, czyli z obecnością człowieka w przyrodzie poprzez jego kulturę. W tak rozumianej kulturowej historii przyrody można wyróżnić trzy zasadnicze etapy, charakteryzowane zarówno sposobem pojmowania, jak i traktowania przyrody przez człowieka. Każdy etap tej historii naznaczony jest płynną zmianą stylów obecności człowieka w przyrodzie. Szerokie spectrum stylów tej obecności rozciąga się zaś w polu wyznaczanym przez pojmowanie oίκος jako Umwelt (środowisko) i Mitwelt (współśrodowisko).

Słowa kluczowe:

środowisko (Umwelt), współśrodowisko (Mitwelt), Klaus Michael Meyer-Abich, oikos, praktyczna filozofia przyrody

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łepko, Z., & Sadowski, R. F. (2017). Od środowiska do współśrodowiska: człowiek w poszukiwaniu swojego oίκος. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 15(2), 5–11. https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.01

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.