Opublikowane: 2017-06-30

Nowe przepisy dotyczące doświadczeń na zwierzętach. Najważniejsze zmiany i próba oceny

Krzysztof Smykowski
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.04

Abstrakt

Ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych została wprowadzona w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Te akty prawne przyniosły szereg istotnych zmian dotyczących prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem zwierząt. Zostały sformułowane nowe definicje procedury i doświadczenia. Powiększono także zakres gatunków podlegających ochronie, rozszerzając go o głowonogi i embrionalne formy ssaków oraz wprowadzono całkiem nową skalę inwazyjności. Zmiany dotknęły także organy powołane do udzielania i zmian zgód na prowadzenie doświadczeń, czyli Krajową Komisję Etyczną do spraw Doświadczeń na Zwierzętach i lokalne komisje etyczne. Większość z nowych uregulowań należy przyjąć z zadowoleniem, ponieważ są realizacją słusznych postulatów ochrony zwierząt doświadczalnych.

Słowa kluczowe:

eksperymenty na zwierzętach, komisje etyczne, prawo

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Smykowski, K. (2017). Nowe przepisy dotyczące doświadczeń na zwierzętach. Najważniejsze zmiany i próba oceny. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 15(2), 41–48. https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.