Opublikowane: 2017-06-30

Przyroda jako wartość w edukacji dla zrównoważonego rozwoju

Helena Ciążela , Ligia Tuszyńska
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.07

Abstrakt

Wartości związane z rozwojem zrównoważonym (sustainable development) stanowią istotną kwestię, ponieważ są zakorzenione w zagrożeniach dotyczących człowieka, w najbardziej elementarnych kwestiach. Niezrównoważenie rozwoju współczesnej cywilizacji niesie za sobą zagrożenie dla całej ludzkości. Troska o środowisko nie uwzględniająca aspiracji i dążeń społecznych może stać się źródłem konfliktów i napięć mogących destabilizować sytuację polityczną. Artykuł zwraca uwagę na relacje człowieka z przyrodą od najmłodszych lat. Głównym problemem jest kształtowanie świadomości ekologicznej przez postrzeganie przyrody jako podstawowej wartości dla człowieka. Kształtowanie wartości w odniesieniu do otaczającej przyrody i najbliższego środowisku dziecka może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju. Z przeglądu badań wynika, że przyroda w świadomości internautów nie jest utożsamiana z wartością dla człowieka.

Słowa kluczowe:

edukacja, przyroda, wartości, zrównoważony rozwój

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ciążela, H., & Tuszyńska, L. (2017). Przyroda jako wartość w edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 15(2), 75–83. https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.