Opublikowane: 2022-12-30

PRZESZCZEP KSENOGENICZNY JAKO ALTERNATYWA DLA TRANSPLANTACJI NARZąDóW, TKANEK I KOMÓREK POCHODZENIA LUDZKIEGO

Paulina Wilhelmina Chełmowska
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.4.08

Abstrakt

 

Terapia transplantacyjna uznawana jest powszechnie za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia schyłkowej niewydolności narządów. Współcześnie, dzięki rozwojowi nowoczesnych technik, jesteśmy w stanie przeszczepić praktycznie każdy narząd, tkankę czy komórkę. Głównym problemem, z którym zmaga się obecnie medycyna, jest jednak chroniczny niedobór materiału transplantacyjnego. Ilość dostępnych narządów, tkanek i komórek, które można by przeszczepić, jest bowiem ograniczona. Jako że zapotrzebowanie na przeszczep, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, nieustannie przewyższa podaż, potrzeba odnalezienia alternatywnego w stosunku do ludzkiego źródła materiału transplantacyjnego staje się coraz bardziej nagląca. Remedium na stale zwiększający się niedobór transplantatów może być ksenotransplantacja. Intensyfikacja badań w zakresie przeszczepień odzwierzęcych, jak również perspektywa ich powszechnego zastosowania zmuszają jednak do poddania pod rozwagę wszystkich wad i zalet tego typu terapii i rozstrzygnięcia pojawiających się w praktyce dylematów.

Słowa kluczowe:

transplantacja; ksenotransplantacja; heterotransplantacja; przeszczep odzwierzęcy; przeszczep międzygatunkowy; niedobór narządów.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Chełmowska, P. W. (2022). PRZESZCZEP KSENOGENICZNY JAKO ALTERNATYWA DLA TRANSPLANTACJI NARZąDóW, TKANEK I KOMÓREK POCHODZENIA LUDZKIEGO. Zeszyty Prawnicze, 22(4), 159–181. https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.4.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.