Opublikowane: 2023-12-27

PRAWNE ASPEKTY POLITYKI INTEGRACYJNEJ CUDZOZIEMCÓW NA PRZYKŁADZIE INDYWIDUALNEGO PROGRAMU INTEGRACJI

Dominika Cendrowicz
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2023.23.4.04

Abstrakt

Integracja i polityka integracji cudzoziemców są od wielu lat przedmiotem dyskusji w krajach europejskich, w tym na poziomie całej Unii Europejskiej. Można powiedzieć, że kwestia integracji cudzoziemców ze społeczeństwem kraju przyjmującego jest wieloaspektowa i złożona. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Polska stała się jednym z krajów unijnych, do których licznie napływają cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, a w związku z wybuchem wojny na Ukrainie – obywatele tego państwa, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju w poszukiwaniu schronienia. Zgodnie z podstawową tezą niniejszego artykułu pomoc społeczna zajmuje ważne miejsce w systemie polityki integracyjnej cudzoziemców, przy czym konieczny jest dalszy rozwój jej instrumentów prawnych na rzecz integracji cudzoziemców, a w dalszej perspektywie niezbędne jest opracowanie założeń kompleksowej polityki publicznej podejmującej kwestię integracji cudzoziemców. Celem artykułu jest analiza formy pomocy społecznej o charakterze integracyjnym realizowanej w ramach indywidualnego programu integracji skierowanego do uchodźców i cudzoziemców korzystających w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony uzupełniającej oraz próba oceny jej regulacji prawnej. W publikacji wykorzystano metodę dogmatyczno-prawną.

Słowa kluczowe:

polityka integracji cudzoziemców;, uchodźcy;, ochrona uzupełniająca;, indywidualny program integracji;, pomoc społeczna.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Cendrowicz, D. (2023). PRAWNE ASPEKTY POLITYKI INTEGRACYJNEJ CUDZOZIEMCÓW NA PRZYKŁADZIE INDYWIDUALNEGO PROGRAMU INTEGRACJI. Zeszyty Prawnicze, 23(4), 111–128. https://doi.org/10.21697/zp.2023.23.4.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.