Opublikowane: 2023-12-27

STANDARDY KSZTAŁCENIA A ROZWÓJ KOMPETENCJI CYFROWYCH

Beata Zbarachewicz
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2023.23.4.08

Abstrakt

Przedmiotem artykułu jest analiza przepisów powszechnie obowiązujących szkoły wyższe dotyczących standardów kształcenia. Kształcenie studentów jest jednym z podstawowych zadań statutowych, jakie realizują uczelnie, i prowadzone jest na kierunkach studiów w oparciu o programy studiów. W artykule przedstawiono podejście do standardów kształcenia i zmiany w przepisach dotyczących kształcenia w szkołach wyższych w odniesieniu do standardów kształcenia. Od definicji standardu kształcenia w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i katalogu kierunków studiów określonego rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia po zmiany wprowadzone w 2011 r. nadające uczelniom autonomię programową. Ustawa z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce utrzymuje autonomię w zakresie tworzenia kierunków studiów i programów studiów dla uczelni z kategorią naukową A+, A i B+.

Absolwenci szkół wyższych, niezależnie od kierunku studiów, wchodząc na rynek pracy, powinni być wyposażeni w kompetencje zawodowe, ale również w uniwersalne kompetencje cyfrowe, dotyczące cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych oraz wykorzystania nowych technologii w nauce i pracy. Kompetencje z obszaru cyfryzacji są potrzebne osobom z wykształceniem technicznym, ale i humanistom oraz przedstawicielom nauk społecznych. Studenci wszystkich kierunku studiów są grupą, w której rozwój kompetencji cyfrowych powinien być podporządkowany przyszłej specjalizacji i wybranej ścieżce kariery zawodowej. W przepisach powszechnie obowiązujących brak jest wskazania minimalnych wymagań dla kadry dydaktycznej szkół wyższych, w tym z edukacji informatycznej i posługiwania się technologią informacyjno-komunikacyjną.

Analizując stan prawny, można postawić pytanie, czy obecne przepisy dotyczące prowadzenia kształcenia przez szkoły wyższe uwzględniają obowiązek rozwijania kompetencji cyfrowych w ramach proponowanych przez uczelnie programów studiów.

Słowa kluczowe:

standardy kształcenia;, programy studiów;, kompetencje cyfrowe;, szkolnictwo wyższe.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zbarachewicz, B. (2023). STANDARDY KSZTAŁCENIA A ROZWÓJ KOMPETENCJI CYFROWYCH. Zeszyty Prawnicze, 23(4), 191–210. https://doi.org/10.21697/zp.2023.23.4.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.