Opublikowane: 2024-12-24

PRZEKAZANIE SPRAWY INNEMU SĄDOWI RÓWNORZĘDNEMU ZE WZGLĘDU NA DOBRO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI W ŚWIETLE NOWELIZACJI KODEKSU POSTĘPOWANIA KARNEGO Z 7 LIPCA 2022 R.

Konrad Kwiecień
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2024.24.4.03

Abstrakt

Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza nowego brzmienia regulacji przekazania przez Sąd Najwyższy sprawy innemu sądowi równorzędnemu ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości opisanej w art. 37 k.p.k. Ustawodawca zdecydował się na gruncie tego przepisu poszerzyć krąg podmiotów, które mają możliwość zainicjowania trybu opisanego w art. 37 k.p.k. Obecnie bowiem, oprócz sądu właściwego do rozpoznania sprawy, taką kompetencję ma także prokurator poprzez złożenie stosownego wniosku. Jednocześnie w podobne uprawnienie nie zostały wyposażone, oprócz prokuratora, pozostałe strony postępowania. Celem artykułu jest uargumentowanie, że komentowana zmiana legislacyjna była pozbawiona merytorycznych podstaw do jej wprowadzenia, a w konsekwencji spowodowała także powstanie wielu wątpliwości związanych w głównej mierze z zaburzeniem zasady równości stron postępowania.

Słowa kluczowe:

właściwość sądu, nowelizacja prawa karnego, prokurator

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kwiecień, K. (2024). PRZEKAZANIE SPRAWY INNEMU SĄDOWI RÓWNORZĘDNEMU ZE WZGLĘDU NA DOBRO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI W ŚWIETLE NOWELIZACJI KODEKSU POSTĘPOWANIA KARNEGO Z 7 LIPCA 2022 R. Zeszyty Prawnicze, 24(4), 49–65. https://doi.org/10.21697/zp.2024.24.4.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.