Opublikowane: 2020-11-26

WYKLUCZENIE PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO Z ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWEJ

Sabina Kubas
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2020.20.3.03

Abstrakt

Znaczenie organizacji międzynarodowych we współczesnym świecie, a w szczególności ich członków, którzy posiadają szerokie spektrum możliwości przynależenia do poszczególnych społeczności wzrasta z roku na rok, co umożliwia im kształtowanie własnych interesów narodowych przy pomocy narzędzia, jakim są właśnie organizacje międzynarodowe. Formą ograniczenia a wręcz pozbawienia praw przysługujących państwom, które należą do organizacji międzynarodowej jest ich wykluczenie ze struktur organizacyjnych. Jest to swego rodzaju konsekwencja, z którą państwo członkowskie musi sobie radzić dopuszczając się określonych działań naruszających podstawy funkcjonowania tejże organizacji. Nie każdy czyn godzący w interesy organizacji stanowi podstawę wykluczenia. Jest to najdotkliwszy ze skutków, jakie organizacja może przewidywać w swoim statucie, ponieważ to właśnie akt założycielski zawiera postanowienia w tym zakresie. Wykluczenie z organizacji jest, jako przejaw mocy organizacji w stosunku do członków, podstawą jej władzy nad członkami.

Słowa kluczowe:

Organizacja międzynarodowa; państwo; wykluczenie; członkostwo.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kubas, S. (2020). WYKLUCZENIE PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO Z ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWEJ. Zeszyty Prawnicze, 20(3), 75–90. https://doi.org/10.21697/zp.2020.20.3.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.