Opublikowane: 2022-03-31

INSTYTUCJA BANKÓW POŚREDNICZĄCYCH W OBROCIE NIEWYKORZYSTANYM POTENCJAŁEM ZABUDOWY W STANACH ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

Wojciech Kwiatkowski
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.1.04

Abstrakt

Artykuł porusza kwestię banków TDR jako podmiotów pośredniczących w transferze niewykorzystanego potencjału zabudowy w Stanach Zjednoczonych i wspierających należyte funkcjonowanie tej instytucji. Rola banków TDR jest tu o tyle istotna, że stabilizują one rynek TDR, zapewniają mu pożądaną synchronizację oraz gwarancję adekwatnej ceny. W realiach amerykańskich bankowość TDR jest szczególnie istotna wówczas, gdy niewykorzystany potencjał pozyskiwany jest z obszarów znajdujących się pod ochroną ze względu na szczególne warunki środowiskowe oraz z obszarów wyłączonych z zabudowy ze względu na przewidzianą tam działalność rolniczą. W mniejszym stopniu odgrywają one znaczenie w środowisku, w którym pierwotnie powstały, tj. miastach, gdzie w założeniu miały zapewniać transfer niewykorzystanego potencjału zabudowy działek położonych w specjalnie wyznaczonych przez władze częściach dzielnic. W artykule omówiono także kontrowersje, jakie w realiach amerykańskich wywołuje bankowość TDR, tj. możliwość naruszenia federalnego prawa konkurencji czy wyceny niewykorzystanego potencjału zabudowy.

Słowa kluczowe:

Prawo zabudowy; działka; bank; bank TDR; przenoszenie potencjału zabudowy.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kwiatkowski, W. (2022). INSTYTUCJA BANKÓW POŚREDNICZĄCYCH W OBROCIE NIEWYKORZYSTANYM POTENCJAŁEM ZABUDOWY W STANACH ZJEDNOCZONYCH AMERYKI. Zeszyty Prawnicze, 22(1), 65–85. https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.