Opublikowane: 2024-12-20

Jak i dlaczego uczy się dziś w Polsce sztuki?

Beata Lewińska
Artifex Novus
Dział: Artykuły tematyczne
https://doi.org/10.21697/an.14422

Abstrakt

Artykuł jest analizą aktualnej oferty edukacyjnej polskich uczelni artystycznych i uniwersyteckich kierunków artystycznych z uwagi na wielkość artykułu ograniczoną do szkolnictwa publicznego. Kształcenie artystyczne to przede wszystkim nieustanne praktykowanie w celu wypracowania własnych środków wypowiedzi artystycznej, ale także zapoznawanie, eksperymentowanie i krytyczny stosunek do stosowanych technik i technologii. Wymaga z jednej strony kontynuowania dobrych i utrwalonych tradycją praktyk, ale też otwarcia się na nowe technologie i potrzeby rynku. Kształcenie artystyczne to nie tylko kontakt z wykwalifikowaną kadrą artystyczną – często wybitnymi osobowościami w polskiej kulturze – ale też korzystanie z dobrze zorganizowanej bazy dydaktycznej. Nie można w nim też pominąć wiedzy teoretycznej, która jest istotna ze względu na kształtowanie intelektu i osobowości artystycznej. Przedmioty z zakresu historii sztuki, jej teorii, estetyki i filozofii sztuki, krytyki artystycznej, psychologii sztuki, psychofizjologii widzenia, a nawet socjologii – pomagają studentom zrozumieć kontekst, w którym powstaje sztuka, i funkcje, jakie spełnia.

Słowa kluczowe:

kształcenie artystyczne, akademia, kierunek kształcenia, teoria sztuki, dydaktyka sztuki

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lewińska, B. (2024). Jak i dlaczego uczy się dziś w Polsce sztuki?. Artifex Novus, (8), 4–20. https://doi.org/10.21697/an.14422

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.