Opublikowane: 2023-10-05

CYBERBEZPIECZEŃSTWO W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ – ASPEKTY PRAWNE

Agnieszka Brzostek

Abstrakt

Sektor administracji publicznej jest wymieniany w raportach Agencji UE do spraw Cyberbezpieczeństwa jako najczęściej atakowany. Liczba zgłaszanych incydentów ciągle rośnie. Pandemia COVID-19 i co za tym idzie – upowszechnienie świadczenia pracy w formie zdalnej oraz wojna na Ukrainie realnie wzmacniają to zagrożenie. Tym bardziej że hakerzy na wielką skalę stosują złośliwe oprogramowania, szczególnie takie, jak ransomware, malware, zagrożenia związane z socjotechniką czy odmowa dostępu do danych. Unia Europejska jest świadoma zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, stąd Parlament przyjął nową dyrektywę w sprawie środków na rzecz wspólnego wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej UE, w tym ochrony istotnych sektorów, takich jak między innymi administracja publiczna.

Słowa kluczowe:

cyberbepieczeństwo, administracja publiczna, cyberzagrożenia, dyrektywa NIS 2

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Brzostek, A. (2023). CYBERBEZPIECZEŃSTWO W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ – ASPEKTY PRAWNE. Zeszyty Prawnicze, 23(3), 95–108. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/zp/article/view/13245

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.