Opublikowane: 2024-04-11

ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE WOBEC WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ

Monika Żuchowska-Grzywacz
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2024.24.1.09

Abstrakt

 

Pojęcie zrównoważonego rolnictwa ma charakter wielopłaszczyznowy i wieloaspektowy. Koncentruje się na trzech flarach: środowiskowym, ekonomicznym i społecznym, jednocześnie zabezpieczając wysokość produkcji rolnej, jak i dbając o wymiar proekologiczny. Wobec dynamicznie rozwijającej się sytuacji geopolitycznej konieczna jest weryfikacja podejść stosowanych w ramach między innymi: rolnictwa konwencjonalnego, rolnictwa ekologicznego, intensywnie promowanego w ramach UE, czy właśnie rolnictwa zrównoważonego oraz próba odpowiedzi na pytanie, które z nich będzie obecnie tym najbardziej efektywnym. Artykuł dotyczy wybranych aspektów prawnych zrównoważonego rolnictwa i zależności pomiędzy tym modelem a innymi sposobami gospodarowania w rolnictwie. Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy można stwierdzić, że zrównoważone rolnictwo jest modelem optymalnym wobec współczesnych wyzwań. W ramach niniejszej analizy wykorzystane zostały metoda komparatystyczna i analiza treści w oparciu o akty prawne, artykuły naukowe, monografie i źródła internetowe.

Słowa kluczowe:

rolnictwo zrównoważone, rolnictwo ekologiczne, środowisko, gospodarstwo ekologiczne, Zielony Ład

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Żuchowska-Grzywacz, M. (2024). ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE WOBEC WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ. Zeszyty Prawnicze, 24(1), 123–143. https://doi.org/10.21697/zp.2024.24.1.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.