Opublikowane: 2024-09-25

GODNOŚĆ ZWIERZĄT – W KIERUNKU KULTURY OCHRONY I ETYKI ŻYCIA

Samanta Kowalska
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2024.24.3.05

Abstrakt

Zanieczyszczenie środowiska na skalę globalną, w szybkim tempie zwiększająca się degradacja ekosystemów i bioróżnorodności skłaniają do poszukiwania skuteczniejszych mechanizmów ochrony. W rozważaniach zostanie przedstawiona nowatorska koncepcja godności zwierząt wprowadzona na gruncie prawa szwajcarskiego. W celu omówienia norm wywodzących się z odmiennych uwarunkowań ustrojowo-prawnych posłużono się metodą komparatystyczną, która dopełnia analizę o charakterze dogmatycznym. W rozważaniach wykazano, że zwierzęta odznaczają się wartością, która łączy zarówno wymiar ontologiczny, jak i aksjologiczny istnienia. Na gruncie prawa szwajcarskiego koncepcja godności zwierząt znajduje zastosowanie do bioinżynierii i badań genetycznych. Ze względu na uniwersalną wymowę w niniejszym artykule postuluje się szerszy sposób pojmowania koncepcji godności zwierząt, wykraczającej poza badania laboratoryjne.

Słowa kluczowe:

prawo ochrony środowiska, godność stworzenia, godność zwierząt, prawo szwajcarskie, etyka ochrony

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kowalska, S. (2024). GODNOŚĆ ZWIERZĄT – W KIERUNKU KULTURY OCHRONY I ETYKI ŻYCIA. Zeszyty Prawnicze, 24(3), 91–109. https://doi.org/10.21697/zp.2024.24.3.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.