Published: 2023-07-10

Znaczenie interesu dla legitymacji czynnej w rzymskim postępowaniu cywilnym

Anton Guzhva
Zeszyty Prawnicze
Section: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2023.23.2.09

Abstract

Celem niniejszego artykułu jest zbadanie znaczenia interesu dla prawa wnioskodawcy do uzyskania ochrony prawnej w rzymskiej procedurze cywilnej. Podjęto próbe ustalenia związku między interesem osoby uprawnionej a jej prawem do wytoczenia powództwa lub złożenia wniosku o interdykt, dokonując przeglądu źródeł prawa rzymskiego dotyczących roszczenia z tytułu kradzieży lub na podstawie umowy zlecenia lub obowiązku okazania rzeczy, a także interdyktów dotyczących ochrony posaidania. Pozwala mi to zdefiniować osoby uprawnione do korzystania z tych form ochrony procesowej dzięki posiadaniu udowodnionego interesu. Tak więc wykonawca, który został okradziony z przedmiotu umowy, miał prawo pozwać o kradzież, ponieważ był odpowiedzialny za strzeżenie rzeczy. Podobnie było z Zastawnikiem, ponieważ miał on interes w zachowaniu przedmiotu zastawu. Wnioskodawca ubiegający się o prawo do actio ad exhibendum musiał mieć interes w okazaniu rzeczy, niezależnie od tego, czy był jej właścicielem. Uprawnionym do wytoczenia powództwa z tytułu umowy zlecenia był dający zlecenie, jeżeli miał interes w wykonaniu zlecenia. Interes był także konieczną przesłanką dochodzenia przez wnioskodawcę prawa do interdyktu quod vi aut clam, który mógł być przyznany nie tylko właścicielowi rzeczy, ale także innym osobom, których interesy zostały naruszone.

 

Keywords:

legitymacja czynna; , interes; , powództwo; , ochrona interesu;, prawo wytoczenia powództwa; , skarga z tytułu kradzieży; , skarga z tytułu zlecenia;, actio ad exhibendum; , prawo rzymskie; , rzymska procedura cywilna.

Download files

Citation rules

Guzhva, A. (2023). Znaczenie interesu dla legitymacji czynnej w rzymskim postępowaniu cywilnym. Zeszyty Prawnicze, 23(2), 197–221. https://doi.org/10.21697/zp.2023.23.2.09

Cited by / Share


This website uses cookies for proper operation, in order to use the portal fully you must accept cookies.