Published: 2020-12-15

‘Senatusconsultum Claudianum’ i tajemnicza ustawa o statusie dzieci urodzonych ze związków wolnych kobiet z niewolnikami (G. 1,86)

Agnieszka Kacprzak
Zeszyty Prawnicze
Section: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2020.20.4.04

Abstract

Punktem wyjścia przedłożonego artykułu jest relacja pomiędzy postanowieniem SC Claudianum, nadającym status niewolników dzieciom wolnej kobiety, urodzonym ze związku z niewolnikiem, a podobnie brzmiącym postanowieniem tajemniczej ustawy, wzmiankowanej przez Gaiusa w § 86 pierwszej księgi Instytucji. Fakt powtórzenia niemal identycznego rozwiązania w dwóch różnych regulacjach wzbudził podejrzliwość badaczy. Część z nich uznała, że wspomniana przez Gajusa ustawa nie odnosiła się w ogóle do obywateli rzymskich, lecz do Latynów lub peregrynów. Inni z kolei wykluczyli, by wzmianka, dotycząca statusu dzieci, znajdowała się w senatusconsultum, skoro ich status wynikał wprost z ustawy.

W artykule bronię tezy, że obie opisane przez Gaiusa regulacje są autentyczne i obie dotyczyły obywateli rzymskich. Mimo oczywistych podobieństw, nie są one bynajmniej identyczne. Każda z nich reagowała na nieco inny problem społeczny, zaś najważniejsza różnica dotyczyła procedury uznania dzieci za niewolników. Wyjaśnienie relacji pomiędzy dyskutowanymi regulacjami pozwala lepiej zrozumieć mechanizm funkcjonowania senatusconsultum jako całości, a także stawia w nowym świetle jego prawdopodobny cel. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęcam ostatni paragraf moich rozważań.Polemizuję w nim z tezą, jakoby SC Claudianum zmierzało do wyrugowania z porządku społecznego związków między wolno-urodzonymi kobietami a niewolnikami. Przeciwnie, związki takie miały w porządku społecznym swoje uznane miejsce, jak pokazuje materiał epigraficzny, a nawet były dla niego korzystne, pod warunkiem, że funkcjonowały w ściśle określonych ramach i pod kontrolą właścicieli niewolników. Stworzenie akceptowalnych ram dla quasi-małżeństw między wolnymi kobietami a niewolnikami było podstawowym celem SC. Claudianum.

Keywords:

sc. Claudianum; lex Minicia, lex Aelia Sentia; małżeństwa mieszane; status libertatis; pactio ex sc. Claudiano; status dzieci; capitis deminutio maxima; niewolnik; wyzwolenica.

Download files

Citation rules

Kacprzak, A. (2020). ‘Senatusconsultum Claudianum’ i tajemnicza ustawa o statusie dzieci urodzonych ze związków wolnych kobiet z niewolnikami (G. 1,86). Zeszyty Prawnicze, 20(4), 53–89. https://doi.org/10.21697/zp.2020.20.4.04

Cited by / Share


This website uses cookies for proper operation, in order to use the portal fully you must accept cookies.