Published: 2021-12-26

‘Periculum verbum generale est’. Znaczenie ryzyka w komentarzach Cujaciusa

Stanisław Kordasiewicz
Zeszyty Prawnicze
Section: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2021.21.4.12

Abstract

Jacques Cujas był jednym z najwybitniejszych znawców prawa w XVI wieku. Artykuł analizuje zasady odpowiedzialności oraz znaczenie ryzyka (periculum) w komentarzach do prawa rzymskiego, napisanych przez tego francuskiego humanistę.

Tekst koncentruje się wokół dwóch zaskakujących interpretacji ryzyka. Pierwsza z nich dotyczy osoby (inspector), która utraciła rzecz przyjętą do wyceny. W tym przypadku Cujas posługuje się terminem ryzyka w różnych znaczeniach. Jedno jest ogólne i obejmuje wszystkie zdarzenia, którym nie da się zapobiec. Drugie zaś ogranicza się wyłącznie do kradzieży. Rozróżnienie to jest fundamentalne dla oceny skutków prawnych utraty rzeczy. Inspector będzie musiał ponosić ryzyko kradzieży (periculum furti), ale nie ryzyko innych zdarzeń, w szczególności stanowiących siłę wyższą.

Drugi omawiany przykład dotyczy złożonej problematyki rozkładu ryzyka w kontrakcie sprzedaży. W jednym z wczesnych komentarzy Cujas zgadza się z rzymską zasadą periculum emptoris, nakładającą ryzyko utraty rzeczy na kupującego. Zarazem jednak, omawiając poszczególne przypadki, przypisuje ryzyko różnym stronom transakcji, co otwiera mu drogę do późniejszej całkowitej zmiany stanowiska (periculum venditoris).

 

Download files

Citation rules

Kordasiewicz, S. . (2021). ‘Periculum verbum generale est’. Znaczenie ryzyka w komentarzach Cujaciusa. Zeszyty Prawnicze, 21(4), 293–331. https://doi.org/10.21697/zp.2021.21.4.12

Cited by / Share


This website uses cookies for proper operation, in order to use the portal fully you must accept cookies.