Opublikowane: 2023-10-05

PRAWO PACJENTA DO WYRAżENIA ZGODY NA CZYNNOŚĆ MEDYCZNĄ – WARUNKI PRAWNEJ SKUTECZNOŚCI W KONTEKŚCIE WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ

Jolanta Pacian

Abstrakt

Zgoda pacjenta na czynność medyczną stanowi warunek legalności każdej interwencji medycznej. Celem artykułu jest przedstawienie prawa do wyrażenia zgody na czynność medyczną oraz warunków prawnej skuteczności w kontekście współczesnych wyzwań. Aby dana czynność mogła zostać wykonana lege artis, muszą być spełnione warunki skuteczności prawnej takiej czynności. Do tych warunków należą: po pierwsze, osoba udzielająca zgody musi być uprawniona do jej udzielenia; po drugie, zgoda musi być poprzedzona wyczerpującą, zrozumiałą i uzasadnioną informacją; po trzecie, zgoda musi być dobrowolna, czyli musi być wynikiem swobodnej decyzji; po czwarte, czynność stanowiąca przedmiot zgody nie może sprzeciwiać się ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Szczególnie złożona jest problematyka wyrażenia zgody przez małoletnich pacjentów oraz osoby ubezwłasnowolnione. Ponadto w praktyce można również wyróżnić przykłady czynności medycznych, takich, które mogą być wykonane bez zgody pacjenta oraz wbrew jego sprzeciwowi. Problematyka zgody została przedstawiona w kontekście współczesnych wyzwań zarówno w odniesieniu do osób wykonujących zawody medyczne, jak i obowiązujących uregulowań prawnych.

Słowa kluczowe:

pacjent, zgoda, czynność, lekarz

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pacian, J. (2023). PRAWO PACJENTA DO WYRAżENIA ZGODY NA CZYNNOŚĆ MEDYCZNĄ – WARUNKI PRAWNEJ SKUTECZNOŚCI W KONTEKŚCIE WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ. Zeszyty Prawnicze, 23(3), 69–94. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/zp/article/view/13244

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.