Opublikowane: 2018-08-29

Memy internetowe w świetle prawa autorskiego

Szymon Rubisz
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2018.18.2.09

Abstrakt

Memy internetowe są stosunkowo nowym rodzajem wytworów intelektualnych, na które składają się chwytliwy zwrot, komentarz lub powiedzenie oraz statyczny lub animowany motyw graficzny. Z prawnego punktu widzenia interesujące wydaje się pytanie o granice swobody tworzenia i rozpowszechniania memów w Internecie. Problem ten rozważać należy przede wszystkim na gruncie prawa autorskiego, gdyż istotą „memowania” najczęściej jest czerpanie z cudzej twórczości i dzielenie się nią z innymi. Dla oceny dopuszczalności jego rozpowszechniania konieczne jest stwierdzenie, czy i w jakim stopniu do jego stworzenia wykorzystano elementy twórcze innych utworów. Innymi słowy, czy mem stanowi dzieło samoistne, czy raczej zależne, rozporządzanie którym uwarunkowane jest uzyskaniem zezwolenia autora utworu pierwotnego, chyba że czas jego ochrony już minął. Problematyka odpowiedzialności za ewentualne naruszenia nie ogranicza się jednak tylko do regulacji autorskoprawnej; konieczne wydaje się też rozważenie jej w kontekście ochrony dóbr osobistych powszechnego prawa cywilnego oraz sankcji przewidzianych w prawie karnym.

Słowa kluczowe:

memy internetowe, tworzenie i rozpowszechnianie memów, prawo autorskie, dobra osobiste, zezwolenie autora, ochrona praw autorskich.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Rubisz, S. (2018). Memy internetowe w świetle prawa autorskiego. Zeszyty Prawnicze, 18(2), 215–237. https://doi.org/10.21697/zp.2018.18.2.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.