Pubblicato il: 2022-12-30

PRÓBA WYKORZYSTANIA PRAWA RZYMSKIEGO W MIĘDZYWOJENNEJ KODYFIKACJI PRAWA CYWILNEGO? IGNACY KOSCHEMBAHR-ŁYSKOWSKI I „KONCEPCJA PODSTAWOWA PRAWA ZOBOWIĄZAŃ”

Grzegorz Nancka
Zeszyty Prawnicze
Sezione: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.4.06

Abstract

Jednym z ważniejszych zadań w dziedzinie kodyfikacji w międzywojennej Polsce było przygotowanie kodeksu zobowiązań. Zanim doszło do uchwalenia jego ostatecznego tekstu, powstawały liczne projekty cząstkowe. Jednym z nich był projekt I. Koschembahra-Łyskowskiego z 1925 r., który zawierał propozycję regulacji 17 artykułów. Interesujące jest, jakie rozwiązania zostały zawarte przez uczonego w jego treści i co stanowiło inspirację przy ich tworzeniu. Szczególnie ciekawi, jaką rolę w powstaniu projektu odegrało prawo rzymskie, zważywszy, że I. Koschembahr-Łyskowski był jednym z bardziej znanych romanistów przełomu XIX i XX w. Niniejszy artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy „koncepcja podstawowa prawa zobowiązań” stanowiła udaną próbę wykorzystania źródeł prawa rzymskiego w międzywojennej kodyfikacji prawa w Polsce.

Regole di citazione

Nancka, G. (2022). PRÓBA WYKORZYSTANIA PRAWA RZYMSKIEGO W MIĘDZYWOJENNEJ KODYFIKACJI PRAWA CYWILNEGO? IGNACY KOSCHEMBAHR-ŁYSKOWSKI I „KONCEPCJA PODSTAWOWA PRAWA ZOBOWIĄZAŃ”. Zeszyty Prawnicze, 22(4), 111–134. https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.4.06

##plugins.themes.libcom.share##


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##