Pubblicato il: 2020-11-26

O POJĘCIU INFORMACJI PUBLICZNEJ RAZ JESZCZE

Małgorzata Jaśkowska
Zeszyty Prawnicze
Sezione: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2020.20.3.08

Abstract

Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej sformułowano w literaturze i orzecznictwie dwa sposoby ujmowania informacji publicznej, podmiotowe i przedmiotowe. Pierwsze z nich, odwołując się do art. 61 Konstytucji RP, wiąże to pojęcie z wszystkim co dotyczy szeroko rozumianej działalności podmiotów publicznych, niezależnie do jakiego podmiotu się ona odnosi i kto jest autorem informacji. Drugie, nawiązując do pojęcia sprawy publicznej z art. 1 ust. 1 ustawy, łączy je jedynie ze sprawami zbiorowości, wyłączając z tego zakresu informacje pochodzące od osób prywatnych.

W artykule przedstawiono szeroko argumenty przemawiające za ujęciem podmiotowym. Wynikają one zarówno ze standardów międzynarodowych i unijnych, podkreślających prawno-naturalny rodowód prawa do informacji, które jest podstawowym prawem człowieka, jak i ze standardów konstytucyjnych, wskazujących na jego wolnościowy charakter. Przemawia to zatem za szerokim ujmowaniem informacji będących przedmiotem tego prawa. Za takim rozumieniem pojęcia informacji publicznej przemawia też wykładnia systemowa i celowościowa ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ujęcie przedmiotowe może skutkować bowiem zarówno ograniczeniem jawności życia publicznego, jak i naruszeniem obowiązujących w tym zakresie standardów.

Regole di citazione

Jaśkowska, M. (2020). O POJĘCIU INFORMACJI PUBLICZNEJ RAZ JESZCZE. Zeszyty Prawnicze, 20(3), 205–236. https://doi.org/10.21697/zp.2020.20.3.08

##plugins.themes.libcom.share##


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##