Opublikowane: 2018-06-12

TELEMEDYCYNA A KONSTYTUCYJNE PRAWO DO OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONTEKŚCIE WYKLUCZENIA CYFROWEGO

Bartłomiej Oręziak
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2018.18.1.06

Abstrakt

Artykuł stanowi omówienie konkretnego problemu jaki może powstać w trakcie próby wdrożenia rozwiązań telemedycznych w Polsce. Po pierwsze, ze względu na brak definicji legalnej telemedycyny zostaną przytoczone propozycje znaczenia tego pojęcia wysuwane przez doktrynę przedmiotu oraz organizacje międzynarodowe i pozarządowe, wraz ze wspólnym mianownikiem przedmiotowych definicji. Po drugie, zostanie omówione konstytucyjne prawo do opieki zdrowotnej, które zostało przewidziane w polskiej ustawie zasadniczej w kontekście wymogu równości w dostępie do opieki medycznej. Po trzecie, zostanie przedstawiona prognoza zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne w Polsce, bazująca na odpowiednich dokumentach Głównego Urzędu Statystycznego. Po czwarte, zostanie omówione zjawisko tzw. wykluczenia cyfrowego wraz z podaniem jego powodów, skali oraz podstawowego kryterium. Artykuł zakończą konkluzje w przedmiocie rozważań, które zawierają autorskie stanowisko oraz postulaty de lege ferenda dla polskiego ustawodawcy.

Słowa kluczowe:

e-zdrowie, telemedycyna, prawa nowych technologii, wykluczenie cyfrowe, prawo do ochrony zdrowia, zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Oręziak, B. (2018). TELEMEDYCYNA A KONSTYTUCYJNE PRAWO DO OPIEKI ZDROWOTNEJ W KONTEKŚCIE WYKLUCZENIA CYFROWEGO. Zeszyty Prawnicze, 18(1), 117–141. https://doi.org/10.21697/zp.2018.18.1.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.